Eurolight System : votre spécialiste en équipements d’éclairage professionnels
The F8 LED Fresnel from Zylight is the next generation of Fresnel lights. All of the hallmarks of a traditional Fresnel light are present; single shadow beam shaping through barn doors, continuous focusing and a smooth light field. The Zylight F8 adds wireless and DMX control, AC/DC powering, water-resistant IP54 rating, and very rugged construction for field reliability. Available in both 100 or 200w Tungsten and Daylight color temperature versions as well as a 365nm UV Black Light version, the Zylight F8 is extremely compact, durable and one of the most versatile Fresnel lights on the market.
Thin & Lightweight Design
High CRI/TLCI Up to 97 CRI
Water Resistant IP54 Rating
Variable Spot-Flood
Ultra Silent Fan Cooling
Single Shadow Beam Shaping
Fully Dimmable 100 – 0%
DMX or Wireless Operation
Dual 14.4v Battery or Worldwide AC Power
Yoke Mount for Pan & Tilt
Unique-Unmatched- Portable
Sturdy, Durable Aluminum Construction
Made Production Tough in the USA
Informations complémentaires
| Capteur LED | CCT |
|---|---|
| Puissance | 200W |
| Plage CCT | 2 800 K – 6 000 K |
| Alimentation DC | 10 – 20VDC |
| TLCI | 98 |
| IRC | 96 |
| Beam angle | 16° – 70° |
| Indice IP | 54 |
| Poids | 4.7 kg |
| Dimensions | 38cm x 32cm x 12cm |





Télécharger